poniedziałek, 7 grudnia 2015

Odmienne opowieści


Ludzi czasem zaskakuje fakt, że partner posługuje się zupełnie inną opowieścią o związku niż ich własna. Że pamięta inne rzeczy i inaczej je interpretuje. Czują się wówczas zagubieni. Pozbawieni poczucia bezpieczeństwa czerpanego z przekonania o spójności świata wyobrażonego i realnego.

Często starają się przeforsować swoją wizję rzeczywistości, zmusić drugą stronę do jej przyjęcia. Skłonić do przyznania racji. To bezowocne. Jest tyle historii o świecie, ilu ludzi. I każda jest prawdziwa. 

Opowieść partnera może nam się wydawać całkowicie odklejona od realności. Fikcyjna, fantazyjna, złudzeniowa. Niejednokrotnie postrzegamy ją jako kłamliwą, manipulacyjną, stworzoną przeciw nam. Jednak druga strona może mieć takie samo zdanie o naszej. Obie narracje są adekwatne. 

Trzeba dopuścić, że istnieją dwie opowieści i że żadna z tych opowieści nie służy temu, by zniszczyć drugą stronę", pisze Andrzej Wiśniewski. Dobry związek można definiować jako taki, w którym istnieje możliwość opowiedzenia mojej opowieści o moim świecie i twojej o twoim świecie - dopiero te opowieści mogą istnieć i nie walczymy o to, która jest lepsza..

Inny człowiek ma prawo postrzegać świat na własny subiektywny sposób. Pogodzenie się tym bywa trudne. Może jednak przynieść nam spokój.


Tomasz Tokarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz