poniedziałek, 15 lutego 2016

Skrypty

Wiele naszych działań jest pochodną wkodowanych skryptów - pewnych podświadomych planów życiowych, które zagnieżdżają się w nas w okresie dzieciństwa. Przyswajamy przekonania przodków (rodziców i dziadków), ich style życia, modele reagowania i traktujemy jako własne. Za ich pomocą interpretujemy otaczający świat. Skrypty wpływają na nasze zachowania i postawy. Znajdują one odbicie w naszych wyborach, sposobach wchodzenia w relacje i budowania związków. Nie mamy świadomości skąd się wzięły a jednak determinują nasze życie. To "wiedza", która się ma a o której się nie wie. 

Ilustruje to zabawna historyjka, przytaczana w różnych podręcznikach psychologii. Otóż męża zaciekawił fakt dlaczego żona przygotowując mięso, odkraja zawsze jego brzeg. Kiedy zapytał ją o przyczynę, zdziwiła się i odpowiedziała: "moja mama zawsze tak robiła". Zadzwonił więc do teściowej. Ta jednak też nie potrafiła wytłumaczyć, czemu w ten sposób przygotowywała mięso i zareagowała podobnie: "moja mama zawsze tak robiła". Mąż skontaktował się zatem z babcią żony. Ona dopiero wyjaśniła, że brzeg mięsa odrzucała, bowiem... miała za małą patelnię.

To naturalnie banalny przykład, ale pokazuje w jaki sposób kopiujemy działania rodziców, nie zdając sobie sprawy z ich podłoża. Skrypt będzie określał nasze życie do chwili, kiedy poddamy siebie samych refleksji i odważymy się wyjść poza zaszczepione nam schematy.

Tomasz Tokarz

1 komentarz:

  1. I to jest cudowne w systemie, w jego mocy. Kiedy również dzieją się mniej zabawne historie i człowiek ma już świadomość, że to się powtarza z pokolenia na pokolenie też można to zatrzymać- rozpoznać ten mechanizm, nazwać i działać już bez narzuconej kliszy-wymaga to jednak pracy, chęci i cierpliwości. to jednak niezwykła przygoda, jeśli będziemy patrzeć na to jako dar, szanse. W korzeniach drzemie siła, w systemie drzemie siła.

    OdpowiedzUsuń