niedziela, 13 marca 2016

Mediator jako hydraulik

Kanalizacja to ważny element infrastruktury. Kiedy ją zaniedbamy narosną złogi pleśni i brudów. Utworzą się zatory i blokady. Zatkane kanały mocno ograniczają (czy wręcz uniemożliwiają) swobodny przepływ. Mogą spowodować wybicia, zalewy, powodzie. W ostateczności - doprowadzić do rozsadzenia rur i zniszczenia całego systemu kanalizacji. Dlatego warto systematycznie sprawdzać jakość połączeń. Starać się na bieżąco udrażniać przewody. W sytuacji kryzysowej nieodzowna bywa pomoc eksperta - hydraulika.

Mediator to w istocie taki hydraulik - specjalista od udrażniania zablokowanych kanałów, które uniemożliwiają sprawną komunikację, utrudniają rozmowę, dyskusję, dialog, stoją na drodze do pojednania. Jeśli nie potrafimy się porozumieć - widocznie są gdzieś zatory. Mediator wie, jak je usuwać. Wie jak oczyścić przestrzeń, by przywrócić transmisję.

Hydraulik może pokazać jak prowadzić kanalizację, by efektywnie działała. Jakich rur używać. Jak je połączyć. Jak z nich korzystać. Jakie treści można przez nie przesyłać a jakich unikać. Co służy sprawnemu obiegowi w systemie a co mu szkodzi. Ale nie będzie Cię umoralnial jeśli, wbrew sugestiom, zechcesz wrzucać do rur kamienie, błoto, resztki ze stolu. Podobnie jest z mediatorem. Sam jesteś odpowiedzialny za to, co przekazujesz i w jaki sposób to robisz. 

Tomasz Tokarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz