środa, 28 października 2015

OSEA 201523-25 października we Wrocławiu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej. Zorganizowane z inicjatywy Marcina Maseraka, zrealizowane całkowicie oddolnie, bez wielkich nakładów finansowych i wsparcia dużych instytucji okazało się niezwykle interesującym wydarzeniem. 

Przez trzy dni przez sale Tratwy i 3 Sektora przewinęło się ponad dwieście osób. Byli wśród nich założyciele i pracownicy alternatywnych placówek, nauczyciele wdrażający innowacje, rodzice, studenci itd. Wszystkich łączyła idea edukacji przyjaznej dziecku.

Dołożyłem tu także moją cegiełkę. Miałem przyjemność otworzyć spotkanie wykładem charakteryzującym zjawisko edukacji alternatywnej. Prowadziłem także dyskusję panelową na temat perspektyw i wyzwań stojących przed edukacją alternatywną.

Było refleksyjnie i wzruszająco. Uczestnicy chętnie dzielili się przeżyciami, tymi radosnymi i tymi trudnymi, pomysłami, wizjami, interpretacjami. Owocem są projekty współpracy, zalążki wspólnych działań, inicjatywy na rzecz budowy przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Pierwszym i bezspośrednim efektem spotkania jest stworzenia fanpage'a, gdzie pojawiać się informacje dotyczące kolejnych spotkań, a także materiały ze zjazdu we Wrocławiu oraz inne wiadomości dotyczące tematycznie edukacji alternatywnej, w tym i te dotyczące współpracy i zrzeszania się jej środowiska. 

Ogromnie dziękuję organizatorom za ogromną pracę. Prelegentom za moc inspiracji i propozycji konkretnych rozwiązań. Uczestnikom za obecność, uważną, aktywną, twórczą. Wszystkim za stworzenie fantastycznej atmosfery, dającej wiele energii do dalszych działań.

"Podniosę lampę, zobaczę - a może 
Ktoś jeszcze obok czuwa choć go nie widzimy 
Może ten blask mu usta zamknięte otworzy 
I powie: Obok nas czuwają inni.

Zaszeptaj. Niech odszepcą. Krzyknij. Niech odkrzykną. 
Popatrzmy dobrze w tę noc trzaskającą 
Podnieśmy płomyk niech wszyscy przeliczą 
Ilu nas jest..." (Ernest Bryll)

Tomasz Tokarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz